Ce poți face din fructul de cătină
Cătina nu e un fruct de raft. Bobul cântărește în medie 0,38–0,52 g în studiile citate [1], [7] și ține doar 10–14 zile la 4–6 °C [9]. Aproape toată producția comercială pleacă spre procesare, sub una din cinci forme.
| Produs | Ce e | Cine îl cumpără | Ce îți trebuie |
|---|---|---|---|
| Fruct congelat (boabe sau crengi) | crengi tăiate cu rod, congelate la −20 °C și scuturate [9]; boabe curate, sortate | procesatori de suc și ulei, en-gros, export [12], [13] | congelator rapid, cameră frigorifică, sortare |
| Suc și piure | fructul zdrobit, presat, eventual încălzit la 80–85 °C înainte de presare [5] | retail, HoReCa, industria de băuturi [13], [15] | linie de presare, pasteurizare, îmbuteliere |
| Ulei din pulpă | ulei portocaliu, bogat în acid palmitoleic (34 % din acizii grași) [4] | cosmetică, farmacie, procesatori [11], [17] | separare, presă, laborator pentru analize |
| Ulei din semințe | ulei galben, bogat în acizi linoleic (28,5 %) și linolenic (22 %) [4] | cosmetică, farmacie [17] | uscare și sitare semințe, presă cu melc |
| Fruct uscat și pulbere | fruct sau turtă uscată la 5–14 % umiditate, apoi măcinată [5], [6], [8] | ceaiuri, amestecuri, ingrediente [18] | uscător, moară, ambalare etanșă |
Cele cinci forme nu se exclud. Într-o procesare completă, din aceeași tonă de fruct iese suc, din turtă se separă semințele și cojile prin uscare și sitare [1], [5], iar din fiecare fracție se poate scoate ulei. O fermă din Republica Moldova descrie exact acest ciclu: suc, ceai din pulpă, ulei din semințe presat la rece, fruct uscat și congelat, fără deșeuri [18].
Ce soi pentru ce produs
Fișele pomologice ale soiurilor românești arată diferențe mari la zahăr, ulei, vitamina C și carotenoizi. Mara are cel mai mult zahăr și ulei din serie, deci e potrivită pentru suc echilibrat și ulei. Clara are fructul cel mai mare și merge spre fruct proaspăt sau congelat. Cora e descrisă ca soi rustic pentru procesare, cu suc intens colorat. Dora are vitamina C de record, dar zahăr puțin, deci sucul ei se amestecă. Andros e polenizator. Dacă știi de la început ce vrei să produci, alegi soiurile după produs, nu după producția la hectar.
Randamente: cât iese din o tonă de fruct
Aici sursele diferă mult, pentru că măsoară lucruri diferite: conținutul din fruct (laborator) sau ce scoate efectiv o presă (practică). Le punem separat.
| Ce măsori | Valoare | Ce înseamnă pentru o tonă de fruct | Sursă |
|---|---|---|---|
| Randament în suc la presare | ≈ 70 % | ≈ 700 kg suc brut (≈ 0,7 l/kg) | [1] |
| Structura bobului | pulpă 55–70 %, semințe 10–23 %, coajă 5–9 % | 550–700 kg pulpă, 100–230 kg semințe | [2] |
| Ulei în pulpa proaspătă | 1,5–3 % | 8–21 kg ulei teoretic din pulpă (calculul nostru) | [3] |
| Ulei în pulpă și coajă, alt studiu | 20–105 g/kg proaspăt | interval mult mai larg, depinde de genotip | [2] |
| Ulei în semințe | 7–12 % (până la 10–20 % în unele măsurători) | 7–28 kg ulei teoretic din semințe (calculul nostru) | [1], [2], [3] |
| Ulei scos efectiv, raportat în România | 25 l/t | ≈ 22 kg/t la densitatea de 0,897 g/ml (calculul nostru) | [10], [4] |
| Apă în fructul proaspăt | 81,9–86,4 % | 820–864 kg apă | [6], [7], [8] |
| Fruct uscat la 10–14 % umiditate | – | 155–200 kg fruct uscat (raport 5–6,5 : 1, calculul nostru) | [6], [8] |
Sucul: 0,7 l pe kilogram, în condiții bune
Randamentul de circa 70 % vine din procesarea industrială, cu presă cu melc care separă sucul de semințe, coji și pulpă [1]. În procesul industrial descris pentru cătina din Ungaria, fructul se încălzește la 80–85 °C, cu amestecare continuă, ca să inactiveze enzimele înainte de presare [5]. Sucul se limpezește apoi prin centrifugare [1].
Cifra de 70 % e un reper de procesare industrială, nu o garanție pentru orice presă. Fructul spart la recoltare își pierde o parte din suc înainte să ajungă la presă. Pe o plantație de 8 t/ha, 70 % înseamnă aproximativ 5,6 t de suc brut pe hectar (calculul nostru).
Uleiul: două uleiuri diferite, nu unul
Uleiul de cătină din comerț e, de fapt, una din trei variante:
- Ulei din pulpă. Are în medie 34,2 % acid palmitoleic și sub 2 % acid linolenic [4]. E portocaliu, din cauza carotenoizilor (80–200 mg/kg) [4].
- Ulei din semințe. Are 28,5 % acid linoleic și 22 % acid linolenic, cu numai 1,4 % palmitoleic [4]. E mai puțin stabil: uleiul proaspăt din semințe devine instabil după o depozitare scurtă [4].
- Macerat. Turta uscată, ținută două săptămâni în ulei de floarea-soarelui nerafinat, apoi separată [29]. E un produs legitim, dar nu e ulei de cătină pur și trebuie declarat ca atare.
Analizele de laborator pot deosebi uleiul pur din pulpă de amestecuri: autorii propun ca uleiul pur din pulpă să aibă peste 20 % acid palmitoleic și sub 2 % acid linolenic [4]. Un cumpărător serios îți va cere buletin de analiză.
Pe hârtie, conținutul de ulei din fruct e mare. În practică, cifra raportată în România e de 25 l dintr-o tonă de fruct, fără precizare dacă e ulei din pulpă, din semințe sau amestec [10]. Diferența dintre teorie și practică stă în presă: o parte din ulei rămâne în turtă.
Uscarea și pulberea: raportul de 5–6,5 la 1
Fructul are 82–86 % apă [6], [7], [8]. Studiile usucă până sub 10 % umiditate [6], [7] sau până la 13,5–14,6 % [8]. Din 1 kg de fruct proaspăt cu 83 % apă rămân 0,17 kg substanță uscată; la 10 % umiditate finală, asta înseamnă 0,19 kg produs uscat. Rezultă un raport de aproximativ 5,3 : 1 (calculul nostru). La 86 % apă și 14 % umiditate finală, raportul urcă la 6,4 : 1.
Metoda contează mai mult decât raportul:
- Aer cald la 60 °C: aproximativ 20 de ore și pierdere de 80 % din vitamina C [6].
- Liofilizare: 24 de ore și pierdere de 45 % din vitamina C, adică rămân 311 mg la 100 g față de 570 mg în fructul proaspăt [6].
- Uscare în trepte, cu infraroșu și umiditate controlată: timp mai scurt cu 34 % și energie mai puțină cu 36 % față de metoda de referință din studiu [7].
- Uscare naturală la 33 °C: 891 de ore pentru fructul netratat; după o oră la 90 °C, doar 147 de ore [8]. Coaja reprezintă 7,75 % din masa bobului, iar pretratamentul termic scurtează uscarea de șase ori [8].
Pulberea se face fie din fruct întreg uscat, fie din turta rămasă după presare, uscată la 80 °C până la 5 % umiditate [5] și apoi măcinată. A doua variantă valorifică un subprodus; prima păstrează sucul în produs.
Echipamente și investiție orientativă
Nu am găsit o sursă publică românească cu prețuri de utilaje pentru procesarea cătinei. Ce există sunt sumele unor proiecte reale, pe care le dăm ca ordin de mărime, și lista de echipamente descrisă de procesatori.
| Treaptă | Echipamente | Ce vinzi | Reper public |
|---|---|---|---|
| 1. Fruct congelat | foarfeci pentru tăierea crengilor, congelator la −20 °C, masă de scuturat, sortare, cameră frigorifică [9], [12] | boabe sau crengi congelate, en-gros | o cooperativă cu ≈ 80 ha a investit peste 800.000 EUR (plantații, irigare, utilaje) și exporta aproape tot (2017) [12] |
| 2. Hală de condiționare | recepție, sortare, ambalare, frig | fruct calibrat, ambalat | două proiecte cu fonduri UE de 1,1 și 1,4 milioane lei, câte o hală de selecție și condiționare (2020) [13] |
| 3. Suc | zdrobitor, încălzire, presă, pasteurizare, îmbuteliere [5], [18] | suc 100 %, nectar | o fermă din Arad cu 42 ha a investit 1 milion EUR în 2013–2023, inclusiv hală de procesare și linie certificată de suc din 2022 [14] |
| 4. Ulei | uscător de turtă, sită pentru semințe, presă cu melc pentru presare la rece [1], [5], [18] | ulei din pulpă, ulei din semințe | o fermă din R. Moldova și-a dus capacitatea de la 300 kg la 3–4 t de fruct pe zi cu o linie nouă, finanțată din granturi (2022) [18] |
| 5. Uscare și pulbere | uscător cu aer cald sau liofilizator, moară, ambalare etanșă [6] | fruct uscat, pulbere, ceai | fără reper public de cost |
Citește tabelul așa: sumele de mai sus includ, de cele mai multe ori, și clădirea, și plantația, și sunt finanțate parțial din fonduri. Nu sunt prețul unei prese. Pentru planul tău, cere oferte scrise de la cel puțin trei furnizori pentru fiecare utilaj și cere-le capacitatea reală în kg de fruct pe oră, pe cătină, nu pe măr.
Ce decide dacă merită să procesezi
- Volumul. La 8 t/ha (reper de calcul, estimarea noastră), o linie care merge 3–4 t pe zi [18] termină recolta unui hectar în două–trei zile și stă restul anului. Procesarea proprie are sens dacă procesezi și fructul vecinilor sau dacă lucrezi din fruct congelat tot anul.
- Frigul. Fără congelare, chiar păstrat la 4–6 °C, fructul ține 10–14 zile [9]. Cu congelare, procesezi când ai timp și vinzi când ai cerere.
- Vânzarea. Producția de suc și ulei e partea ușoară. Doi cultivatori din Caraș-Severin și Galați spuneau în 2020 că în România lipsesc unitățile de procesare și vânzarea produsului finit, iar consumul nu a crescut odată cu numărul de producători [13].
Autorizări în România: ce e obligatoriu
Pagina asta nu e consultanță juridică. Îți arătăm cadrul verificabil; detaliile le confirmi la DSVSA din județul tău înainte să cumperi utilaje.
| Ce faci | Ce îți trebuie | Unde | Sursă |
|---|---|---|---|
| Înființezi activitatea | formă juridică (PFA, II, SRL) cu cod CAEN Rev.3 (aplicat din 1 ianuarie 2025): 1032 pentru suc, 1039 pentru congelare, uscare, liofilizare, 1041 pentru ulei | Registrul Comerțului (ONRC) | [24], [25], [26] |
| Produci alimente de origine nonanimală (suc, ulei, fruct uscat, pulbere) | înregistrare sanitar-veterinară și pentru siguranța alimentelor, pe bază de cerere scrisă, documentație și inspecție la fața locului | DSVSA județeană | [19], [20], [21] |
| Vinzi produs ambalat | etichetă cu denumire, ingrediente, alergeni, dată, cantitate netă, operator, condiții de păstrare, declarație nutrițională | Regulamentul (UE) nr. 1169/2011 | [22] |
| Vinzi „suc” sau „nectar” de cătină | sucul nu poate conține zahăr adăugat; nectarul de cătină trebuie să aibă minimum 25 % suc sau piure | Directiva 2001/112/CE, modificată prin Directiva 2012/12/UE | [23] |
| Vinzi ulei ca supliment alimentar | regim separat de notificare; suplimentele pe bază de plante sunt reglementate de Legea 491/2003, nu de Legea 56/2021 | de confirmat la Ministerul Agriculturii și la DSVSA | [27] |
| Vinzi ulei ca produs cosmetic | notificare în portalul CPNP de către persoana responsabilă, conform Regulamentului (CE) nr. 1223/2009 | Comisia Europeană (CPNP) | [28] |
Înregistrarea la DSVSA
Ordinul ANSVSA nr. 111/2008 reglementează înregistrarea activităților de producție, procesare, depozitare, transport și comercializare a alimentelor de origine nonanimală [19]. Procedura are trei pași: cerere scrisă a reprezentantului legal, verificarea documentației și inspecția unității [19], [20]. Documentul de înregistrare se emite în cel mult 30 de zile calendaristice de la primirea documentației complete, dacă unitatea respectă cerințele [20]. Dacă inspectorii găsesc deficiențe, primești termene de remediere și poți cere reinspecția [20].
E o procedură obișnuită pentru unități mici. DSVSA Alba a înregistrat într-o singură lună, în 2023, printre altele, unități de extracție a sucurilor și de procesare a uleiului presat la rece [21]. Înainte să construiești, cere la DSVSA lista de documente pentru activitatea ta exactă: fluxul tehnologic, apa potabilă, vestiarele și spațiul de depozitare se planifică pe hârtie, nu după ce ai turnat placa.
Vânzarea fructului proaspăt pe care l-ai cules tu e altă situație decât procesarea. Întreabă la DSVSA dacă vânzarea directă îți cere înregistrare separată, pentru că ordinul acoperă și activitățile de vânzare directă [19].
Eticheta sucului și a nectarului
Din 28 octombrie 2015, sucul de fructe nu mai poate conține zahăr adăugat [23]. Cătina e în grupa fructelor cu suc acid, care nu se consumă ca atare, iar nectarul de cătină trebuie să conțină minimum 25 % suc sau piure din volumul produsului finit [23]. Directiva are și o excepție specifică pentru cătină: sucul îndulcit, cu denumirile tradiționale din Letonia, Estonia și Polonia, poate avea până la 140 g de zahăr pe litru [23]. Un produs românesc cu zahăr adăugat se vinde, deci, ca nectar sau ca băutură, nu ca „suc de cătină”.
Export în afara UE
Pentru fructe proaspete exportate în afara Uniunii, țara de destinație poate cere certificat fitosanitar. Condițiile și emiterea sunt de confirmat la inspectoratul fitosanitar județean, înainte de contract.
Prețuri pe kilogram la producător
Datele publice despre prețul cătinei sunt puține, vechi și din surse diferite. Le punem cu anul și cu tipul de vânzare, pentru că un preț fără context nu spune nimic.
| Produs și canal | Preț | An | Sursă |
|---|---|---|---|
| Crengi cu fruct, en-gros, România | 2–3 lei/kg | 2013 | [11] |
| Boabe, en-gros, România | 5–7 lei/kg | 2013 | [11] |
| Fruct bio, piața europeană | ≈ 2 EUR/kg (2.000 EUR/t) | 2017 | [12] |
| Fruct, piețe europene | 1,7–1,9 EUR/kg | 2019 | [10] |
| Fruct, de la producător, România | de la 6 lei/kg | 2020 | [13] |
| Achiziție pentru export, R. Moldova | ≈ 80 MDL/kg, în scădere cu 15–20 % | 2023 | [15] |
| Vânzare directă, caserolă de 500 g | 25 lei/kg | 2024 | [16] |
| Export, în funcție de calitate | 2–3 EUR/kg (cifră de presă, fără sursă primară) | 2025 | [17] |
| Ulei presat la rece, plătit de procesatori | 150 EUR/l | 2013 | [11] |
| Ulei de cătină, preț de vânzare | ≈ 130 EUR/l | 2019 | [10] |
Ce înseamnă pe tona de fruct
La un curs de aproximativ 5 lei/EUR (calculul nostru):
- Fruct en-gros la 6 lei/kg: 6.000 lei/t [13].
- Fruct pe piața europeană la 1,7–1,9 EUR/kg: 8.500–9.500 lei/t [10].
- Ulei, 25 l la 130 EUR/l: 3.250 EUR, adică aproximativ 16.250 lei/t, din care scazi utilajele, munca, analizele și vânzarea [10].
- Fruct vândut direct la 25 lei/kg: 25.000 lei/t, dar numai pentru cantitatea pe care chiar o vinzi direct [16].
Cultivatorul care citează prețul de 150 EUR/l spunea că valoarea reală a uleiului e mai mare, dar că procesatorii impun prețul [11]. În Republica Moldova, cultivatorii considerau 80 MDL/kg un preț mic, din cauza costului culesului cu mână de lucru angajată [15]. Ambele observații spun același lucru: prețul îl dictează cine are piața, nu cine are fructul.
Canale de vânzare: cine cumpără cătină
Procesatori din România
Volumul de procesare din țară e mic. Un cultivator din Caraș-Severin vindea în 2020 materia primă vrac procesatorilor din străinătate, tocmai pentru că în România se procesează foarte puțin [13]. O fermă din Arad a vândut în primii ani fructul en-gros procesatorilor din țară și din străinătate, apoi a trecut la suc și nectar proprii [14]. În 2013, un cultivator menționa ca parteneri de vânzare doi procesatori, din Bistrița și din Borșa, Maramureș [11].
Export
România a exportat peste 521 de tone de cătină, mai ales în Belgia, Germania, Ungaria, Polonia și Bulgaria, potrivit Agro TV [10]. O cooperativă de cultivatori bio exporta în 2017 aproape toată producția, pentru că nu găsise cerere de procesare în țară [12]. Exportul cere volum, calitate constantă și, de cele mai multe ori, fruct congelat curat, nu crengi.
En-gros și HoReCa
Fructul congelat se vinde la procesatori de băuturi, gemuri și ceaiuri. În Republica Moldova, cultivatorii vând jumătate din producție proaspătă și jumătate procesată, inclusiv către HoReCa, pentru ceaiuri [15].
Vânzare directă
Prețul de 25 lei/kg din 2024 e pentru caserole de 500 g, de la o plantație de 5 ha din Iași [16]. Funcționează pentru câteva sute de kilograme pe sezon, la târguri, pe rețele sociale și la poarta fermei [15]. Nu funcționează pentru 8 t/ha.
Contractarea înainte de plantare
Cea mai scumpă greșeală cu cătina nu se face la plantare. Se face cu trei ani înainte de prima recoltă, când nu știi cui vinzi. Producătorii din presa de specialitate o spun direct: lipsesc procesatorii și vânzarea [13], iar unii au ajuns să exporte tot [12] sau să-și construiască singuri linia de suc [14].
Înainte să cumperi puieți, cere două sau trei oferte scrise de la cumpărători reali și clarifică:
- Forma de livrare. Boabe proaspete, boabe congelate curate sau crengi congelate. Fiecare are alt preț [11] și altă investiție la tine.
- Calitatea cerută. Impurități admise, temperatură la livrare, Brix minim, soi. Dacă procesatorul plătește după vitamina C sau carotenoizi, contează ce soi plantezi.
- Prețul sau formula de preț. Fix, pe an, sau legat de un reper. Prețul la export a scăzut în Republica Moldova cu 15–20 % într-un singur an [15].
- Cantitatea și eșalonarea. Cât preia pe zi în fereastra de recoltare. Fructul ține 10–14 zile la frigider [9], deci în sezon nu mai ai timp de negociat.
- Plata și transportul. Termen de plată, cine transportă, cine plătește frigul.
Un cultivator din Galați, cu 6 ha, plănuia în 2020 să semneze contract cu un procesator mare abia după ce construia hala de condiționare [13]. Ordinea bună e inversă: contractul sau măcar o scrisoare de intenție mai întâi, hala după aceea.



